Wszystko, co musisz wiedzieć o bateriach. Rodzaje baterii w telefonach i nie tylko w nich

2020-10-16
Wszystko, co musisz wiedzieć o bateriach. Rodzaje baterii w telefonach i nie tylko w nich

Na przestrzeni wielu lat funkcjonowania telefonów komórkowych i następnie smartfonów, baterie zdążyły ewoluować już kilka razy. Właściwie po dzień dzisiejszy baterie ewoluują, ponieważ branża komórkowa notuje premiery nowych technologii związanych z bateriami, które pozwalają je szybciej ładować bądź zwiększać ich wydajność. Dziś jednak skupimy się na wszystkich aspektach związanych z aktualnie dostępnymi bateriami na rynku. Zobaczymy jakie są dziś dostępne na rynku i które z nich są najlepszym wyborem, względem dostępnych opcji na rynku. Zapraszamy!

Baterie Litowo-Jonowe (Li-lon)

Najbardziej popularne baterie, które towarzyszyły nam przez wiele lat, w których użytkowaliśmy telefony komórkowe. Dziś baterie litowo-jonowe stają się coraz bardziej przeżytkiem, choć kupimy je bez problemu, jeśli posiadamy starszy typ telefonu komórkowego. Baterie litowo-jonowe są bardzo dobrze znane użytkownikom starych Nokii, którzy niejednokrotnie musieli je wymieniać. W zależności od modelu te baterie sprawdzały się lepiej lub gorzej w praktyce, uzyskując różne wyniki wydajności.

Jeśli chodzi o samą specyfikę, bateria litowo-jonowa składa się z jednej elektrody, którą zbudowano z porowatego węgla, natomiast drugą z tlenków metali. Samym elektrolitem w tym wypadku są sole litowe, które rozpuszczono w mieszance organicznej. Ten typ akumulatora wykorzystuje napięcie 3.6 V.

Technologia ta jest wydajniejsza od swojego poprzednika, jakim są baterie niklowo-metalowo-wodorowe (NiMH). W porównaniu z bateriami litowo-jonowymi, w NiMH można było magazynować dwa razy mniej energii, co w wypadku coraz to nowszych modeli telefonów komórkowych stało się niedopuszczalne. Dodatkowo w akumulatorze litowo-jonowym nie spotkamy efektu pamięci oraz tak zwanych efektów leniwej baterii.

Co istotne, bateria litowo-jonowa nie wymaga także formatowania. Wiele osób o tym nie wie, dlatego ludzie kupujący telefony z tą baterią po dzień dzisiejszy wykonują format, który jest w tym wypadku zbędny.

Jeśli chcemy utrzymać baterię litowo-jonową w odpowiedniej formie, należy baterię ładować najszybciej po jej rozładowaniu i dokonywać tego na miarę możliwości dość często. Jeśli nie będziemy korzystać przez długi czas z urządzenia wyposażonego w baterię litowo-jonową, wtedy powinniśmy pozostawić urządzenie naładowane do około 40%. W przeciwnym wypadku możemy liczyć się z uszkodzeniem naszego akumulatora.

Pamiętajmy także o unikaniu całkowitego rozładowania baterii, ponieważ baterie litowo-jonowe nie lubią tego stanu.

Baterie litowo-polimerowe (Li-Pol)

Jak sama nazwa wskazuje, w tym wypadku mówimy o akumulatorze wyposażonym w polimery przewodzące, a także stopy litu. W samej budowie przypominają one oczywiście baterie litorow-jonowe. Samo zastosowanie Li-Pol polimerów powoduje, że są to baterie cechujące się dużą giętkością i płaskim kształtem (same ogniwa mogą mieć zaledwie kilka milimetrów).

Jest jednak coś, co wpływa na spory minus tego rodzaju baterii. Jest to spora podatność na uszkodzenia, która po dzień dzisiejszy nie została rozwiązana w zadowalający sposób. Nawet krótkie przeładowanie baterii może wiązać się z jej uszkodzeniem. Dlatego też w ich wypadku warto zastosować rozwiązania mające na celu nadzorowanie procesu ładowania, który cechuje się odcięciem energii w momencie, kiedy bateria w całości jest naładowana.

Jeśli chodzi o przeciętną pojemność tego rodzaju baterii, mówimy tutaj o około 3000 mAh, choć branża telefoniczna cały czas rozwija ten zakres i już dziś, nowe modele telefonów komórkowych przekraczają liczbę 4000 mAh a nawet 5000 mAh w wypadku bardziej specyficznych smartfonów, które posiadają okrojone możliwości i bajery. Producenci pracują jednak nad nowymi rozwiązaniami cały czas. Niewykluczone iż w przeciągu następnych 5 lat usłyszymy nawet o nowym typie baterii, co jest możliwe do osiągnięcia biorąc pod uwagę rozwój technologiczny na całym świecie. Już dziś testuje się nowe rozwiązania, które mają zastąpić dzisiejsze baterie i nadać im jeszcze lepszych wartości a także poprawić znacząco prędkość ładowania.

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 278 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-13
Polecam !
2023-12-04
Wszystko w porządku super etui polecam
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel