Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Telefon – kto go wynalazł, kiedy i w jaki sposób?

2020-08-09
Telefon – kto go wynalazł, kiedy i w jaki sposób?

Dostęp do najnowszych technologii komórkowych sprawia, że coraz mniej zastanawiamy się, jak powstały pierwsze telefony i kiedy miały premiery przełomowe premiery telefonów, które w danym momencie odmieniały obliczę technologii na całym świecie. Dziś mamy jednak idealny moment na to, aby stanąć i zacząć myśleć o tym, które modele odmieniły ludzkość a także w jaki sposób to zrobiły. Zapraszamy do zapoznania się z naszą dzisiejszą publikacją!

Mało osób wie, że oryginalne słowo „telephone” pochodzi z języka greckiego. Właśnie w Grecji opatentowano słowa, które osobno oznaczały „zdalny” i głos „głos”. Jak jednak wiemy, to słowo ewoluowało i dziś coraz rzadziej mówimy o telefonach a coraz częściej słyszymy o smartfonach.

Graham Bell
Alexander Graham Bell
3 marca 1847 - 2 sierpnia 1922,

Jeśli chodzi o oficjalnego wynalazcę telefonu, jest nim Graham Bell. Słynny już na cały świat logomeda, nauczyciel muzyki ale w największym stopniu naukowiec urodzony w Szkocji, jako pierwszy w 1876 roku miał okazję zgłosić swoje odkrycie w biurze patentowym w Kanadzie.

Co ciekawe, był szybszy jedynie o dwie godziny od Elisha Gray’a, który chciał zgłosić bardzo podobny patent. Elish jednak spóźnił się, przez co zapisał się w kartach historii jako ten drugi, który również był bliski bardzo przełomowego odkrycia w 1876 roku. Jego telefon różnił się oczywiście od tego, który zaprojektował Graham. Rzecz w tym, że oba były zbliżone, jeśli chodzi o zastosowane rozwiązania, jakie były dostępne wtedy na świecie.

Obaj panowie toczyli jednak wieloletnie procesy, które finalnie nie rozstrzygnęły tego, kto jest prawowitym ojcem a historia zapisała finalnie Grahama w swoich kartach.

Kiedy pierwszy raz słyszeliśmy o telefonie komórkowym?

Erricsson

Nam jako czytelnikom tej publikacji zdecydowanie bliżej jest do historii telefonu komórkowego, która miała miejsce w latach 60-tych, XX wieku. Pierwszy telefon komórkowy zaprojektowała znana wtedy marka Erricsson, która wyprodukowała 40 kilogramowy model, który kosztował tyle co dziś nowe auto klasy średniej u dealera.

Jeśli jednak mówimy o pierwszym oficjalnym modelu, który trafił bezpośrednio do sprzedaży na rynek, był to telefon wykonany przez producenta o nazwie Motorola. Model DynaTAC był zdecydowanie bardziej ludzkim rozwiązaniem, ponieważ ważył zaledwie 2 kilogramy i choć przypominał cegłę, nadal mówiliśmy o urządzeniu zdecydowanie poręczniejszym.

Swoją drogą wtedy telefony nie potrzebowały takiego rozwiązania jak pokrowiec na telefon czy etui do smartfonów. Nie posiadały ekranów dotykowych, które dziś są narażone na wszelkiej maści zdarzenia losowe. Wiele z pierwszych telefonów było mega pancernych, czego przykładem jest tzw. „cegła”, czyli Nokia 3310, która uznawana jest za model, który potrafi przetrwać prawie wszystko.

Kiedy pierwszy raz usłyszeliśmy o telefonie dotykowym?

Co ciekawe, premiera pierwszego telefonu dotykowego miała miejsce już w 1992 roku i była wytworem firmy IBM. Model Simon był prawdziwym przełomem w świecie komórkowym. Co ciekawe Simona tak jak dzisiejszego Galaxy Note 10 obsługiwało się rysikiem. Nie było jednak mowy o tym, aby zastosować do niego etui do telefonu.

Od tamtego czasu telefony zdążyły ewoluować już na naszych oczach. Dziś jesteśmy bowiem świadkami takich premier jak telefonu marki pokroju Samsung Galaxy Z Flip, czy Samsunga Galaxy Fold.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 281 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Wszystko w jak najlepszym porządku.obsluga telefoniczna bardzo dobra.
2023-11-26
Super wszystko w porządku
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel