Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Technologia NFC – wszystko na jej temat

2020-08-05
Technologia NFC – wszystko na jej temat

Aby zacząć rozmowę o NFC, trzeba wiedzieć czym dokładnie jest ta technologia. W dzisiejszej publikacji podejmiemy temat NFC, zaczynając od omówienia tej technologii a kończąc na tym, jak włączyć owy element w naszym telefonie. Gorąco zapraszamy do przeczytania naszego poradnika!

Czym jest NFC?

NFC (z angielskiego Near Field Communication) to technologia, która w domyśle ma zastąpić znany i ceniony moduł Bluetooth. Pomimo wielkiego sukcesu a także rozwoju tej drugiej technologii, koncerny postanowiły poszukać alternatywy, która zbudowana od początku ma oferować możliwość łączności poprzez krótki kontakt z drugim odbiornikiem. Technologia NFC, jak już pewnie doskonale wiemy, idealnie odnalazła się w świecie mikropłatności bezdotykowych, które dziś są już standardem znanym na całym świecie.

Technologia NFC jest już dość dobrze znana na rynku, ponieważ pierwsze telefony wyposażone w ten moduł mogliśmy poznać dobrych kilka lat temu. Co ciekawe, pierwsze telefony z NFC były oferowane już z w czasach zamierzchłego systemu, jakim jest Android 2.3. Oczywiście były to topowe modele telefonów, takie jak Samsung Galaxy S8, Huawei P10, Huawei P Smart a także LG Q6, do którego proponujemy pokrowiec na telefon.

Jak działa technologia NFC?

Jeśli lubimy bardziej techniczne artykuły, ta część jest dla nas. Mianowicie technologia NFC korzysta z krótko zasięgowego, wysokoczęstotliwościowego i radiowego standardu komunikacyjnego.

W praktyce mówimy tutaj o paśmie 2 GHz, częstotliwości 13,56 MHz a także przepustowości 106, 212, 424 lub 848 kbit/s.

W praktyce mówimy tutaj o technologii, która jest formą rozszerzonej karty zbliżeniowej, która wykorzystuje indukcję dwóch pętli anten znajdujących się blisko siebie. Samo połączenie możliwe jest dzięki kontaktowi dostępnych, nielicencjonowanych częstotliwości radiowych pasma ISM. Zarówno nasz telefon, jak i drugi odbiornik, korzystają z tego samego pasma, dzięki któremu mogą nawiązać ze sobą kontakt.

Jak działa technologia NFC w telefonie?

Jak uruchomić NFC na naszym telefonie?

Pierw należy sprawdzić, czy posiadamy moduł NFC w naszym telefonie (wyjmujemy etui do telefonu i sprawdzamy, czy jest na nim gdzieś napis NFC) a także to, czy nasza karta jest połączona z Google Pay. NFC nie działa w momencie, kiedy nie mamy skonfigurowanej karty bankowej z systemem Google Pay, bądź w momencie, gdy nasz telefon nie ma funkcji NFC na swoim pokładzie.

Może zdarzyć się bowiem tak, że nasze oprogramowanie obsługuje już system NFC, natomiast nasz telefon nie oferuje łączności technologią NFC. Wtedy pozostaje nam zamiana na model wyposażony w tą technologię.

Jeśli jednak nasz telefon obsługuje technologię NFC:

Przechodzimy do pulpitu naszego systemu Android (ekran główny), następnie zsuwamy w dół pasek powiadomień, który jest na samej górze telefonu. W nowszych systemach Android powinna widnieć ikonka podpisana NFC. Klikając na nią, aktywujemy moduł, który jest gotowy do naszej dyspozycji.

W przypadkach starych wersji Androida, może być wymagane wejście do ustawień a także do zakładki „Łączność”, następnie „Połączenia”, dalej „Udostępnianie” i tam odszukać zakładki „połączenia NFC”.

Jeśli obawiamy się o ciągłe działanie NFC, możemy zakupić etui z blokadą NFC. Będzie to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i jednocześnie wygodę korzystania z technologii NFC.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 281 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Wszystko w jak najlepszym porządku.obsluga telefoniczna bardzo dobra.
2024-02-17
Profesjonalizm na każdym etapie zakupów
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel