Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Roaming: korzystanie z telefonu komórkowego w UE

2020-10-10
Roaming: korzystanie z telefonu komórkowego w UE

Podróżowanie po całym świecie stało się dużo prostsze i wygodniejsze za sprawą swobodnej komunikacji komórkowej. Wyjeżdżając na wakacje do krajów Unii Europejskiej nie musimy obawiać się dodatkowych kosztów związanych z korzystaniem z telegonu komórkowego. W całej Europie obowiązuje jednak Polityka Uczciwego Korzystania (FUP). Uwzględnia ona sytuacje, w których użytkownik zapłaci za korzystanie ze swojego telefonu na terenie Unii Europejskiej. W tym miejscu dowiesz się, w jakich sytuacjach naliczona może zostać dodatkowa opłata.

Na czym polega usługa roamingu?

W ramach Polityki Uczciwego Korzystania, osoby które korzystają ze swojego telefonu komórkowego za granicą, podlegają usłudze roamingu. Wówczas korzystamy z zasięgu oferowanego przez maszty telekomunikacyjne zagranicznych operatorów. Warunkiem jest to, że częściej korzystamy z telefonu w naszym rodzimym kraju. W innej sytuacji automatycznie naruszamy FUP, ale o tym za chwilę.

Jeszcze kilka lat temu, podróże zagraniczne wiązały się z koniecznością wykupienia usług roamingu. Tylko wtedy mogliśmy cieszyć się z połączeń bez dodatkowych kosztów. W innym razie, korzystanie z telefonu było niezwykle drogie. Dzisiaj, roaming jest standardem wszystkich operatorów funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej. Dzięki temu, podróże po świecie, zagraniczne wakacje, a także wyjazdy biznesowe stały się dużo wygodniejsze.

Czy korzystanie z telefonu komórkowego w UE jest dodatkowo płatne?

Użytkownik roamingowy to osoba, która przez pewien okres czasu korzysta z zasięgu oferowanego przez zagranicznych operatorów sieci komórkowej. Głównie, taka osoba korzysta jednak z usług operatora wybranego w swojej ojczyźnie. W takiej sytuacji, usługa roamingu pozwala na korzystanie z telefonu komórkowego zgodnie z taryfą krajowego dostawcy usług. Polityka Uczciwego Korzystania (FUP) opisuje jednak sytuacje, w których użytkownik narusza międzynarodowe przepisy. W takiej sytuacji, operator może naliczyć dodatkowe opłaty związane z korzystaniem z telefonu w UE.

roaming w eu

Polityka uczciwego korzystania (FUP) – o czym musimy pamiętać?

Zgodnie z FUP, operatorzy stosują zbiór zasad, które regulują sprawiedliwe i uzasadnione korzystane z usług roamingu. Załóżmy, że wybierasz się na wakacje lub wyjazd biznesowy na kilka tygodni. W takiej sytuacji możesz bez ograniczeń korzystać z roamingu, nie martwiąc się o dodatkowe koszty. Problem zaczyna się w sytuacji, gdy podróżujesz bardzo często i spędzasz więcej czasu po za granicami kraju, w którym podpisałeś umowę na świadczenie usług telekomunikacyjnych.

Sposób postępowania w takiej sytuacji zależy w głównej mierze od wybranego operatora, choć polityka uczciwego korzystania (FUP) bardzo klarownie opisuje sytuacje, w których można naliczać dodatkowe opłaty. Jeśli operator stwierdzi, że Twoje korzystanie z telefonu komórkowego narusza zasady FUP, otrzymasz powiadomienie o konieczności zmian w zakresie świadczonych usług. Przy braku reakcji, operator po czasie wyśle drugi komunikat, który poinformuje o aktywowaniu dodatkowych kosztów.

Jak uniknąć dodatkowych kosztów wynikających z FUP?

Jeśli znacząco naruszymy FUP, nawet przez cztery miesiące będziemy musieli płacić wyższe stawki za korzystanie z telefonu komórkowego. Jeśli w tym czasie nasze użytkowanie telefonu ulegnie zmianie i ponownie będzie zgodne z FUP, operator wróci do nominalnej taryfy opłat, zgodnej z obsługą krajowych użytkowników. No dobrze, załóżmy, że udajesz się w długą podróż zagraniczną i zachodzi ryzyko, że naruszysz zasady FUP. Co zrobić w takiej sytuacji?

Jak już mówiliśmy, w razie naruszenia zasad, operator wysyła wiadomość SMS o konieczności zmian w zakresie usług. Możemy skontaktować się z naszym operatorem i skorzystać z płatnej oferty roamingu, która pozwoli nam korzystać z telefonu zgodnie z krajowymi stawkami. W praktyce, warto jeszcze przed wyjazdem udać się do punktu operatora, przedstawić sytuację i zapytać o najkorzystniejsze oferty dostosowane do naszych potrzeb.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 281 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Wszystko w jak najlepszym porządku.obsluga telefoniczna bardzo dobra.
2023-11-26
Super wszystko w porządku
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel