Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Maseczki wielorazowe czy jednorazowe?

2020-08-12

Odkąd wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa pojawia się wiele pytań odnośnie do tego, jakie maseczki wybrać. Które rozwiązania dają większą ochronę przed koronawirusem? Lepiej używać maseczek wielorazowych? A może to maseczki jednorazowe zapewnią nam lepszą ochronę? Sprawdzamy!

 

Maseczki wielorazowe

 

Jak sama nazwa wskazuje, maseczki wielorazowe to produkt, który można używać wielokrotnie. Najczęściej maseczki wielorazowe szyje się z bawełny, lnu, poliestru oraz neoprenu. To jednak nie wszystko, ponieważ maseczki wielorazowe dostępne są również w wielu innych formach i z powodzeniem do takich rozwiązań można zaliczyć przyłbice oraz mini przyłbice. Każde z tych rozwiązań różni się nie tylko wyglądem, ale również stopniem zabezpieczenia przed wirusami.

 

Największe bezpieczeństwo zapewnia maseczka ochronna ze specjalnym filtrem tzw. maski antysmogowe, które oczyszczają wdychane powietrze. Jednak inne rozwiązania, również mogą zapewnić nam ochronę, o ile będziemy je stosować odpowiednio. Na korzyść tego typu rozwiązań przemawia fakt, że maseczki wielorazowe są łatwe w utrzymaniu. Maseczki materiałowe można prać, z kolej te, które zostały wykonane z PCV czyścić i dezynfekować. Jest to dość wymagające zadanie, ale konieczne, jeśli chcemy zapewnić sobie bezpieczeństwo.

 

Maseczki jednorazowe

 

Alternatywą dla maseczek wielorazowych są maseczki jednorazowe. Z jakim dokładnie produktem mamy do czynienia? Czym różnią się maseczki wielorazowe od tych jednorazowych? Maseczki jednorazowe nazwane są maseczkami medycznymi lub chirurgicznymi. Zalecane są do noszenia przez osoby zakażone, ponieważ ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie ochrony przed rozprzestrzenianiem wirusa.

 

Maski medyczne występują w dwóch klasach i w zależności od tego, po które sięgniemy, mamy większą szansę zapobiec roznoszeniu wirusów. Najwyższą klasę ochrony zapewniają półmaski filtrujące zgodne z normą EN149, a im wyższy numer, tym wyższy stopień ochrony i zalecane są do użytku przez lekarzy oraz personel medyczny, który ma bezpośredni kontakt z zakażonym koronawirusem.

 

Maseczki wielorazowe czy jednorazowe?

 

Które maseczki ostatecznie wybrać? Po które maseczki sięgnąć, by zapewnić sobie i swoim bliskich najlepszą ochronę przed koronawirusem? Każdy, kto oczekiwał jednoznacznej odpowiedzi, może się trochę rozczarować, ponieważ nie ma jednego skutecznego rozwiązania do walki z tym rodzajem wirusa. Wystarczy zebrać trochę informacji, by dojść do wniosku, że nawet medycy noszący najlepsze maski spełniające normy potrafią się zarazić.

 

Dlatego, jeśli nie mamy bezpośredniego kontaktu z chorymi, czyli nie pracujemy w służbie zdrowia, to maseczki wielorazowe powinny nam wystarczyć. Co ważne, aby tak się stało, musimy o nie dbać. Maseczki wielorazowe, choć można nosić nawet przez kilka godzin, to również powinno się je często zmieniać, zwłaszcza jeśli stanie się wilgotna. W przypadku przyłbicy problem da się szybciej rozwiązań, a jedyne, co trzeba zrobić, to ją zdezynfekować.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 281 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-17
Profesjonalizm na każdym etapie zakupów
2024-01-13
Polecam !
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel