Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

MagSafe czy to magnetyczna ładowarka od Apple, która podbije świat?

2021-03-08
MagSafe czy to magnetyczna ładowarka od Apple, która podbije świat?

Technologia MagSafe, która została opatentowana przez Apple, może jeszcze nie być znana wszystkim naszym czytelnikom. Jest to nowoczesny zestaw akcesoriów, który przeznaczony jest do szybszego ładowania bezprzewodowego (oczywiście wyłącznie skierowany do użytkowników marki Apple i ich produktów).

MagSafe to nic innego jak nowoczesna ładowarka magnetyczna (bezprzewodowa), która została opatentowana przez markę Apple. Jej wartości mają być zdecydowanie lepsze niże te, które oferują ładowarki magnetyczne (zarówno przewodowe jak i nie) pochodzące od konkurencji na rynku.

Od początku – czym dokładnie jest ładowarka MagSafe i jak działa?

Specjalnie opracowana ładowarka na potrzeby iPhone’ow z serii 12 to rozwiązanie, które zostało wyposażone w specjalny system magnetyczny. Co ciekawe, ładowarka magnetyczna działa także z innymi produktami z Cupertino, które także wspierają ładowanie indukcyjne metodą QI (oznacza to, że użytkownicy ładujący właśnie metodą Qi, także mogą skorzystać z funkcji MagSafe).

Apple nie zwalnia tempa, już teraz zapowiadając podwójną ładowarkę MagSafe Duo Charger do iPhone’a a także Apple Watcha. Dzięki temu użytkownicy będą mogli ładować dwa urządzenia (telefon + telefon, telefon + zegarek bądź zegarek + zegarek).

MagSafe to nazwa, która może kojarzyć się szczególnie starszym użytkownikom MacBooków. Pomimo tego jest to w praktyce zupełnie nowy system, który pozwala do iPhone’ów podłączyć ładowarkę bądź specjalnie opracowane etui, które posiada nowoczesne funkcje ładowania. Dzięki funkcji magnetycznego ładowania nasz telefon nie musi znajdować się na powierzchni ładowania, co jest największym plusem całej technologii, którą zastosowała marka Apple. Ładowarka jest umiejscowiona po prostu cały czas przy tylnym panelu urządzenia.

Dzięki wbudowanej funkcji NFC, ładowarka posiada możliwość szybkiej wymiany informacji na krótki dystans. W praktyce urządzenie jest więc podobne do Apple Watch Charger.

Apple dba także o kierowców

Wraz z nową serią akcesoriów od Apple, do dyspozycji użytkowników będzie oddana także ładowarka samochodowa MagSafe. Apple nie zapomina także o dedykowanych uchwytach, które również będą mieć znaczenie dla kierowców. Producent nawołuje jednocześnie do tego, aby zastępować masowo zwyczajne ładowarki tymi, które zostały przez niego opracowane w ostatnim czasie. Ma to wpływać nie tylko na wygodę ładowania naszego telefonu w aucie, lecz w głównym stopniu także wpływać pozytywnie na nasze bezpieczeństwo.

Faktycznie, jest w tym dużo prawdy, ponieważ dzięki ładowaniu magnetycznemu, nie musimy martwić się splątanymi kablami między drążkiem skrzyni biegów. Dodatkowo wbudowany magnes likwiduje wszelkie problemy związane z dopasowaniem naszego urządzenia do cewki indukcyjnej. Apple dba swoim nowym akcesorium także o to, aby urządzenie nie uległo przypadkowemu zsunięciu się, jak miało to miejsce w wielu wypadkach, podczas standardowego lądowania telefonu w aucie.

Jak wygląda specyfikacja ładowarki MagSafe?

Z pewnością interesuje Państwa zakres i możliwości ładowania nowej ładowarki w liczbach. Jeśli chodzi o najnowszego iPhone’a 12, ładowarka magnetyczna poradzi sobie z jego naładowaniem do 50% w aż 30 minut szybciej, niż zwyczajna ładowarka bezprzewodowa Qui. Z kolei zaś ładowanie iPhone’a 12 przy pomocy standardowej ładowarki na kablu zajmie także 2 razy więcej czasu, niż przy pomocy MagSafe.

Moc ładowarki magnetycznej MagSafe to 15W. Warto przy tym wspomnieć, że ładowarka kablowa producenta Apple, która posiada wariant USB-C, oferuje nam aż 20W. Z kolei zaś ładowarka indukcyjna Qi oferuje nam zaledwie 7,5W.

Oprócz powyższych danych, nie mamy w sumie innych, interesujących nas danych. Producent jest bardzo tajemniczy w kwestii dodatkowych informacji, ponieważ chce zapewne zachować wiele użytych patentów jak najbardziej w tajemnicy. Prawdą jest bowiem, że kwestią czasu jest, aż konkurencja pozna wszystkie możliwości ładowarki i pójdzie podobnym śladem, oferując zbliżoną funkcjonalność po zdecydowanie niższej cenie. Jest to naturalny bieg, który widzieliśmy w wypadku każdej technologii, która pojawiała się na rynku.

Wiemy jednak coś na temat formy dystrybucji ładowarki magnetycznej MagSafe. Jej sprzedaż będzie prowadzona wyłącznie oddzielnie. Nie zobaczymy jej w przyszłości na wyposażeniu, przy kolejnych telefonach marki Apple. Owszem, zapewne wyjdą specjalne zestawy, które w zwiększonej cenie będą dawać nam możliwość zakupu telefonu a także samej ładowarki magnetycznej. Cena jednak z pewnością pójdzie w górę i zostanie powiększona o taki koszt, jaki będzie w wypadku samej ładowarki na rynku pierwotnym.

Warto zwrócić uwagę, że marka iPhone z roku na rok pozbywa się kolejnych portów i zdecydowanie dąży do tego, żeby telefony iPhone nie miały żadnych portów już w najbliższej przyszłości. Dlatego też wydaje się, że w ciągu najbliższych lat urządzenia Apple będą w dużym stopniu korzystać z MagSafe

MagSafe ma swoje warunki użytkowania

Jako iż mówimy o ładowarce magnetycznej, trzeba też pomówić o kwestiach, do których nie możemy dopuścić podczas cyklu ładowania. Pamiętajmy o tym, aby nie stosować żadnych eksperymentów, ponieważ każdy z nich może uszkodzić trwale naszą ładowarkę magnetyczną.

Producent z góry informuje, aby podczas ładowania nie umieszczać pomiędzy ładowarką a telefonem żadnych kluczy, kart kredytowych, breloczków a także innych elementów metalowych, które mogłyby zakłócić działanie urządzenia. Wszystko po to, aby nie uszkodzić trwale cewki magnetycznej, która jest bardzo czuła na powyższe elementy.

Korzystając z ładowarki magnetycznej pamiętajmy o zachowaniu ostrożności, ponieważ jest to specyficzny i zarazem drogi sprzęt, którego działanie nie powinno być zakłócane w jakikolwiek sposób. Wszystko z uwagi na sam sprzęt a także potrzebę korzystania z niego przez długi czas. Eksperymentując narażamy naszą ładowarkę na zmniejszenie jego cyklu pracy bądź trwałe uszkodzenie.

Jak widać MagSafe ma swoje wymagania, lecz technologia z pewnością będzie jeszcze udoskonalana w kolejnych latach. Dziś jednak daje nam sporą funkcjonalność, na którą zdecydowanie warto postawić!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 281 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-13
Polecam !
2023-11-26
Super wszystko w porządku
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel