Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie są fazy atestowania szczepionek na covid?

2020-03-23

Odkąd koronawirus zdominował nasze życie, nagle wszyscy zaczęliśmy się interesować fazami atestowania szczepionek. Jak to jest w przypadku szczepionek na COVID-19? Jakie są fazy atestowania szczepionek? Sprawdzamy!

Testowanie szczepionek na covid – co powinniśmy wiedzieć?

Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób. Jednak tak źle, jak teraz nie było jeszcze nigdy. Cały świat walczy z pandemią i trzeba nosić maseczki, które wcale nam nie ułatwiają życia. Zanim jednak uda nam się je zdjąć, jeszcze musimy trochę czasu poczekać. Naukowcy dwoją się i troją w pracach, aby przyśpieszyć wszystkie procedury, jak również, aby szczepionka na COVID-19 weszła szybko na rynek, ale niestety nie są w stanie przeskoczyć wszystkiego.

Oni również muszą dostosować się do pewnych reguł. Do tej pory, zanim szczepionka trafiła na rynek, mijało kilka lat. Jednak w przypadku pandemii, która objęła cały świat, liczy się szybkość, dlatego wiele firm zdecydowała się na połączenie różnych badań klinicznych.

Jakie są fazy atestowania szczepionek na covid?

Najlepsze efekty dały prace nad szczepionką genetyczną. Do jej stworzenia wykorzystuje się jeden lub więcej genów wirusa w celu wywołania odpowiedzi immunologicznej. Takie rozwiązanie testowała m.in. firma Moderna, która ma już za sobą wszystkie fazy badania i ogłosiła, że w trakcie badań III fazy nie zgłoszono żadnych istotnych obaw dotyczących bezpieczeństwa preparatu. To jednak nie wszystko, gdyż firma Moderna wskazała również, że jej preparat jest skuteczny w 94,5 % i może już trafić na rynek.

Obecnie jest sprawdzana przez fachowców i jeśli wszystko się potwierdzi, to w ekspresowym tempie nie tylko ruszą szczepienia, ale również istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyłbice i maseczki w końcu będziemy mogli zdjąć, a nasze życie powoli wróci do normalności.

Bardzo dobre informacje płyną również z firmy BioNTech i nowojorskiego Pfizera, które ogłosiły, że wszyscy ochotnicy biorący udział w badaniu fazy I/II wytworzyli przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2. Na tym etapie badań ustalono, że zdarzały się przypadki, gdzie pacjenci skarżyli się na zaburzenia snu czy ból ramion. W lipcu rozpoczęto III fazę badań klinicznych i na ich podstawie wskazuje się, że szczepionka była skuteczna w 94% u osób starszych.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 281 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-25
Etui zgodne z opisem. Świetnie się prezentuje,wykonane z wysokiej jakości skóry.
2023-12-20
Wszystko sprawnie i szybko
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel