Jaki telefon do VR wybrać? Doradzimy na co zwrócić uwagę.

2021-04-04
Jaki telefon do VR wybrać? Doradzimy na co zwrócić uwagę.

VR, czyli w najprostszych słowach wirtualna rzeczywistość to jedno z największych osiągnięć dzisiejszej techniki. Dzięki nowoczesnym telefonom komórkowym korzystanie z VR jest dostępne dla każdego z nas. Trzeba jednak pamiętać o tym, że najlepsze doznania pochodzą z dobrze wyposażonych smartfonów. Dziś poruszymy kwestię związaną z doborem odpowiedniego telefonu pod VR. Zapraszamy!

Jak wybrać najlepszy telefon do VR?

Patrząc na dostępne modele w dzisiejszych czasach znajdziemy wiele telefonów, które będą wspierać technologie VR. Podstawowym warunkiem, który musi być spełniony jest telefon wyposażony w żyroskop. Jeśli nasz telefon obsługuje żyroskop, będziemy mieli swobodny dostęp do technologii VR. Niemniej jednak doznania podczas użytkowania mogą być zgoła inne, w przypadku słabszych i mocniejszych modeli. Dlatego dziś poruszymy kwestię związaną z doborem najlepszego modelu pod VR.

Warto na początku dodać, że technologia VR jest możliwa do uzyskania jedynie przy wsparciu gogli odpowiadającym do wirtualnej rzeczywistości. Na całe szczęście w tym aspekcie możemy improwizować, ponieważ jest wiele instrukcji dających nam możliwość stworzenia własnoręcznie gogli pod VR (przykładowo z kartonu).

Niemniej jednak czynnikiem, który będzie wpływać na komfort poruszania się w wirtualnym świecie jest oczywiście nasz telefon. Jeśli zależy nam na jakości odtwarzanego obrazu w wirtualnej rzeczywistości, powinniśmy wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

Przekątna ekranu – podstawowym parametrem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest oczywiście przekątna ekranu. Wydaje się, że im większa przekątna, tym lepszy jest efekt wirtualnej rzeczywistości. Niemniej jednak sugerowaną przekątną ekranu dla gogli VR jest nawet 5 cali ekranu telefonu komórkowego. Pamiętajmy jednak, aby posiadane gogle wirtualnej rzeczywistości uwzględniały przekątną ekranu naszego telefonu. Tylko wtedy uzyskamy odpowiedni efekt końcowy.

Rodzaj ekranu – kolejnym z podstawowych elementów podczas wyboru ekranu jest jego rodzaju. Najtańsze telefony wyposażone są w technologie TN bądź TNF, co zapewni nam jedynie przeciętną jakość obrazu wirtualnej rzeczywistości. Zdecydowanie lepiej z wirtualną rzeczywistością radzą sobie modele smartfonów, które wyposażone są w ekrany IPS (dzięki lepszemu odwzorowaniu generowanego obrazu w wirtualnej rzeczywistości). Jeśli jednak szukamy najlepszych doznań w wirtualnej rzeczywistości, powinniśmy zwrócić swoją uwagę w stronę smartfonów wyposażonych w ekrany AMOLED bądź OLED. Dzięki nim uzyskamy najlepsze doznania, dzięki żywym kolorom i prawdziwemu efektowi 3D.

Rozdzielczość ekranu – w tej kategorii zasada jest bardzo prosta. Im wyższa jest rozdzielczość naszego ekranu, tym lepszy obraz zostanie nam wygenerowany. Pamiętajmy jednak, że wysoka rozdzielczość powinna być wspierana także i wydajnym procesorem i odpowiednią ilością pamięci RAM. Totalnym minimum jest rozdzielczość HD, jednak warto wyposażyć się w telefon z rozdzielczością Full HD. Najlepiej z VR radzą sobie jednak modele wyposażone w ekrany QHD i UHD.

System operacyjny – przy tym parametrze zasada jest równie prosta. Im nowszy system operacyjny, tym lepiej dla nas. Warto, aby nasz telefon był wspierany przez najnowszy system Android 11, który jest w pełni kompatybilny z najbardziej popularną aplikacją do wirtualnej rzeczywistości, czyli Google Cardboard. Wspomniana aplikacja działa nawet z systemem Android 4.1 Jelly Bean. Pamiętajmy przy tym, że sięgając po stosunkowo nowy model telefonu, będziemy mieć dostęp przynajmniej do Androida w wersji 9.0.

Żyroskop i magnetometr – jak już wspominaliśmy, żyroskop jest absolutnym minimum do tego, aby móc się poruszać w wirtualnej rzeczywistości. Natomiast magnetometr jest potrzebny w momencie, kiedy będziemy korzystać z bardziej zaawansowanych gogli, które wyposażone są w magnetyczny przycisk.

Czy biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty będziemy zadowoleni z technologii VR?

Zdecydowanie tak! Pamiętajmy przy tym wszystkim, że nowe telefony nawet z najniższej półki cenowej spełniają właściwie wszystkie wymagania gogli wirtualnej rzeczywistości. Nie jest to trudne, ponieważ nawet te tańsze telefony są dziś dobrze doposażone.

Podczas wyboru swojego smartfona, zwróćmy uwagę także na to, aby posiadać przynajmniej z 4 rdzenie procesora a także minimum 4GB pamięci RAM. Absolutnym topem będzie połączenie 8 rdzeni z 8 GB pamięci RAM bądź więcej.

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 278 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-16
Wszystko OK.Polecam
2023-12-04
Wszystko w porządku super etui polecam
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel