Jak powinna wyglądać maseczka ochronna? Zobacz wytyczne!

2020-04-18

Jak powinna wyglądać maseczka, byśmy mogli uznać ją za ochronną? To bardzo często pojawiające się pytanie. Ty również chciałabyś poznać na nie odpowiedź? Zajrzyj do naszego tekstu! Prezentujemy w nim informacje zgodne z wytycznymi konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych dla maseczek przeznaczonych dla osób, które nie wykonują zawodów medycznych oraz nie potwierdzono u nich aktywnego zakażenia COVID 19.

 

Maseczki ochronne - rodzaje

 

Najwięcej osób rozgląda się za maseczkami chirurgicznymi oraz maseczkami specjalistycznymi, które dedykowane są dla osób wykonujących zawód medyczny. Jednak zgodnie z wytycznymi konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych osobom, które nie wykonują zawodu medycznego i nie mają potwierdzonego zakażenia COVID 19, wystarczy maseczka wielorazowa. Oznacza to, że każdy z nas może sięgnąć po materiałową maseczkę wielokrotnego użytku, ale nie tylko.

 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że do wyboru mamy również przyłbice, czy mini przyłbice, które sprawdzają się w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą korzystać z maseczek materiałowych.

 

Maseczki ochronne – materiał

 

Maseczki ochronna może być wykonane z różnych materiałów. Wśród zalecanych materiałów wymienia się bawełnę, więc maseczka bawełniana będzie dla nas najlepszym wyborem. Jednak to nie wszystko, ponieważ możemy nosić również maseczki wykonane z tkanin bawełnianych z domieszką elastanu, czy bawełnianych z lnem.

 

Maseczki mogą być również wykonane z tkanin lnianych, wiskozowych z domieszką poliestru, poliamidowych z poliestrem, poliestrowych 100%, czy nawet z fizeliny. Co ważne, materiały, z których wykonane są nasze maseczki powinny mieć certyfikat STANDARD 100 OEKO-TEX ® i nadawać się do prania w temperaturze 60 °C.

 

Maseczki ochronne – wygląd

 

Odpowiednia maseczka ochronna to taka, która jest wiązana z tyłu na troki lub ma gumkę umożliwiającą założenie za uszy. Jej wymiary na płasko to co najmniej 17,5 cm x 9 cm. W części środkowej maseczki powinny znajdować się zakładki, które umożliwiają dopasowanie wyrobu do kształtu twarzy – zakrycie nosa, ust i brody.

 

Co więcej, w jednej krawędzi powinno znajdować się wzmocnienie, które umożliwia łatwe dopasowanie maseczki do nosa zapewniające szczelność przylegania. Nie bez znaczenia również gramatura. W przypadku materiałów o niskiej gramaturze należy zwielokrotnić liczbę warstw tkaniny.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 278 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-25
Etui zgodne z opisem. Świetnie się prezentuje,wykonane z wysokiej jakości skóry.
2023-12-04
Wszystko w porządku super etui polecam
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel