Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dbać o akcesoria ze skóry?

2019-01-07
Jak dbać o akcesoria ze skóry?

Skóra to bardzo popularny materiał. Stosuje się go zarówno w przemyśle odzieżowym, jak i galanteryjnym, powstają z niej także akcesoria oraz dodatki, jak np. oprawy do kalendarzy czy etui na telefony, dokumenty, wizytowniki. Jest ona lekka, wytrzymała i estetyczna, jednak aby prezentowała się najlepiej, wymaga pielęgnacji, a od czasu do czasu również konserwacji. W jaki sposób można więc prawidłowo o nią dbać?

Usuwanie zabrudzeń ze skóry

Często nie ma sposobu, aby utrzymać skórę z dala od wilgoci, pyłu czy wpływu na nią czynników atmosferycznych. Obojętnie, czy będzie to kabura na telefon, czy etui skórzane na dokumenty, od czasu do czasu trzeba się nią zająć. Zazwyczaj wystarczy raz na dwa-trzy miesiące. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy przetrzeć całą powierzchnię suchą szmatką, aby usunąć brud, kurz i pył. Jeśli materiał skórzany jest zawilgocony lub zamoczony, wówczas najlepiej osuszyć go od razu, używając do tego miękkiej szmatki i umieszczając w miejscu, gdzie może wyschnąć do końca. Zalecana jest temperatura pokojowa.

Granatowa ścierka do czyszczenia skóry

W przypadku pojawienia się zabrudzeń należy pamiętać, aby nie używać do ich usuwania mydła, ani żadnych innych tłustych środków – pozostawią one na skórze warstwę, która zablokuje dostęp powietrza do wnętrza materiału (a skóra musi „oddychać”). Może to doprowadzić do jego pęknięć. Jednym z domowych sposobów na usuwanie zanieczyszczeń ze skóry – obojętnie, czy będzie to etui na telefon, kurtka czy wizytownik, jest mieszanka ciepłej wody z niewielką ilością zwykłego octu. Takim roztworem należy delikatnie nasączyć miękką szmateczkę, a następnie łagodnie przecierać miejsca zabrudzeń. Jeśli chcesz usunąć zabrudzenia ze skóry nubukowej, wówczas z pomocą przychodzą gumki obuwnicze – są one powszechnie dostępne w sklepach z obuwiem. Gumki używa się delikatnie, bezpośrednio na zabrudzeniu.

Konserwacja skóry

Ponieważ istnieją różne rodzaje skóry, jest tyle samo specjalistycznych środków do konserwacji. Mają one różne formy – zaczynając od cieczy, kończąc na pastach. Dlatego jeśli chcesz na przykład, aby Twoje skórzane etui Samsung prezentowało się jak nowe, musisz najpierw ustalić rodzaj skóry użyty do jego produkcji – taka informacja powinna znajdować się na instrukcji użytkowania, możesz zajrzeć także na stronę lub do sklepu stacjonarnego, w którym to etui do telefonu zostało nabyte. Akcesoria do renowacji galanterii i akcesoriów skórzanych znajdziesz w sklepach z chemią użytkową, a także akcesoriami szewskimi lub kaletniczymi. Znając rodzaj skóry możesz nabyć odpowiednią pastę, a następnie dokonać konserwacji skóry, stosując się do zaleceń na opakowaniu.

Środki do czyszczenia skóry - czarna pasta, mała szczotka i duża szczotka

A co z domowymi sposobami? Te również istnieją. W przypadku skóry lakierowanej można stosować oliwę z oliwek. Zamsz i welur nie lubią wilgoci, dlatego konserwuje się je przy pomocy szczotki z miękkim włosem. W przypadku licówki może posłużyć zwykła pasta do butów – ciemna w przypadku czarnej skóry oraz bezbarwna przy kolorowej. Niezależnie od użytego środka należy pamiętać o zachowaniu ostrożności i niewywieraniu mocnego nacisku na skórę.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 281 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-19
Szybka i profesjonalna obsługa klienta.
2024-01-13
Polecam !
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel