Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ile warstw powinna mieć maseczka ochronna?

2020-03-10

Wciąż wielu z nas ma wątpliwości dotyczące maseczek ochronnych. Ile warstw powinna mieć materiałowa maseczka, aby uznać ją za skuteczną? To jedno z pytań, które pojawia się coraz częściej w wyszukiwarce internetowej. Ty również chciałbyś poznać na nie odpowiedź? Zajrzyj do naszego tekstu!

 

Obowiązek noszenia maseczek został wprowadzony, gdy naukowcy ustalili, że cząsteczki wirusa są emitowane przez osoby zainfekowane razem z kropelkami, które powstają w trakcie mowy, kaszlu, czy kichania. Dzięki nim możliwe jest ograniczenie emisji tych kropelek przez osoby zakażone SARS-CoV-2, jak również ochrona osób zdrowych przed zakażeniem się od osób, które mają wirusa.

 

Najlepszą ochronę zapewniały maseczki chirurgiczne, ale w chwili wybuchu pandemii trudno było zdobyć tego typu produkty, więc centra i instytuty zdrowia, jak amerykańskie Centry Kontroli i Prewencji Chorób, zaczęły rekomendować, aby maseczka wielorazowa zastąpiła nam produkt deficytowy. Co ciekawe, jako alternatywą zaczęli rekomendować maseczki szyte w domach. Jednak zauważyć można, że ludzie noszą również szale, kominy, czy nawet apaszki zasłaniania usta i nos.

 

Ile warstw powinna mieć maseczka wielorazowa, aby uznać ją za dobrą ochronę? Jak wskazują eksperci, maseczka bawełniana domowej roboty powinna mieć co najmniej dwie warstwy, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 drogą kropelkową. Najlepszą ochronę dają maseczki trójwarstwowe, ale nawet jednowarstwowa maseczka jest w stanie zredukować wydalanie kropelek podczas mowy.

 

Oczywiście wszystkie te informacje mają potwierdzenie naukowe, ponieważ sprawie przyjrzeli się bliżej naukowcy australijscy, którzy porównali skuteczność jednowarstwowych i dwuwarstwowych maseczek bawełnianych z trójwarstwowymi maseczkami chirurgicznymi w ograniczaniu wydalania kropelek z ust i nosa podczas mowy, kaszlu i kichania.

 

Według tego, co udało im się ustalić, dziś wiemy, że trójwarstwowa maseczka chirurgiczna jest najskuteczniejszą barierą w ograniczaniu emisji kropelek podczas mowy, kaszlu i kichania. Dwuwarstwowa maseczka bawełniana lepiej niż jednowarstwowa ogranicza rozprzestrzenianie się kropelek w czasie kichania lub kaszlu. Pomimo tego nawet jednowarstwowa maseczka bawełniana jest w stanie redukować wydalanie kropelek podczas mowy, więc lepsza nawet taka, niż żadna.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane

Mini Przyłbica - Mozajka

Mini Przyłbica - Mozajka

7,98 PLN brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 281 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-19
Szybka i profesjonalna obsługa klienta.
2023-12-20
Wszystko sprawnie i szybko
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel