Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Historia telekomunikacji mobilnej w Polsce

2020-10-01
Historia telekomunikacji mobilnej w Polsce

Obecne możemy korzystać z kilkunastu różnych operatorów sieci komórkowej w naszym kraju. Musimy jednak pamiętać, że tylko czterech operatorów buduje ogólnodostępny zasięg, na którym bazują mniejsze sieci. Do tego grona zaliczamy: Orange, Play, Plus oraz T-Mobile. Ponad 28-letnia historia telekomunikacji mobilnej w Polsce jest niezwykle ciekawa. W związku z tym, postanowiliśmy przypomnieć najważniejsze wydarzenia, które wpłynęły na rozwój telefonii komórkowej w Polsce.

Pierwsza sieć komórkowa w Polsce

W grudniu 1991 roku swoją działalność w Polsce rozpoczęła firma Centertel. Przez kolejne pół roku, firma rozwijała infrastrukturę potrzebną do uruchomienia pierwszej sieci. Telekomunikacja mobilna w Polsce została zapoczątkowana 18 czerwca 1992 roku. W tym dniu Centertel uruchomił pierwszą sieć. Początkowo, telefony komórkowe były zarezerwowane dla osób zamożnych. Cena komórek w tamtym okresie często przewyższała najnowocześniejsze, współczesne smartfony. Ponadto, samo korzystanie z sieci telefonicznej wiązało się ze sporymi wydatkami. Mimo to, zainteresowanie komórkami stopniowo rosło. W roku 1995 już ponad 50 tysięcy osób posiadało swój telefon mobilny.

Era i Plus – firmy, które rozpowszechniły komórki w Polsce

W roku 1996 wystartowały dwie kolejne sieci: 16 września Era oraz 1 października Plus. Centertel przestał być monopolistą, a to sprawiło, że ceny korzystania z usług telekomunikacji mobilnej znacząco spadły, czyniąc komórki bardziej dostępnymi. W tamtych czasach nieodzowny był gruby pokrowiec na telefon. Posiadacze komórek bali się o zniszczenie tego kosztownego sprzętu. Trzeba jednak przyznać, że ówczesne telefony były niezwykle wytrzymałe (prym w tej kwestii wiodła Nokia). Nowi operatorzy zrewolucjonizowali usługi na polskim rynku. Era i Plus wprowadziły bowiem ofertę prepaid. Tak pojawiły się karty z doładowaniem telefonu na określoną kwotę.

Telefony z przed lat - Nokia

Z jakich telefonów korzystaliśmy na przestrzeni kolejnych lat?

W latach 90. wybór telefonów komórkowych w Polsce był bardzo mocno ograniczony. Marki, które wówczas wiodły prym to: Alcatel, Ericsson, Siemens, Motorola oraz oczywiście Nokia, która w kolejnych latach miała stać się w naszym kraju numerem jeden. Były to niezwykle duże, ciężkie i nieporęczne telefony, ale nikt się tym nie przejmował. Luksus dzwonienia z dowolnego miejsca był warty tych niedogodności. Współczesne etui do telefonu szczelnie chroniły cenne telefony przed uszkodzeniami.

Niesamowity skok technologiczny zanotowaliśmy po wejściu w nowe milenium. Telefony stawały się coraz lżejsze oraz mniejsze i były wyposażone w kolejne udogodnienia: odtwarzacz muzyki, kolorowy wyświetlacz, a także pierwsze aparaty fotograficzne. Stopniowo miniaturyzacja została jednak zatrzymana. W drugiej dekadzie XXI wieku coraz popularniejsze stawały się pierwsze smartfony z dużym ekranem i wysoką rozdzielczością.

Pierwsze Smartphone w Polsce

Kiedy pojawiły się pierwsze smartfony w Polsce?

Pierwszy smartfon został zaprojektowany przez firmę HTC w roku 2008. W lutym 2009 można go było kupić w Polsce. Producent nadał mu nazwę HTC Dream, jednak ze względu na to, że był on dystrybuowany przede wszystkim przez sieć T-Mobile, telefon był bardziej znany pod nazwą T-Mobile G1. Wówczas, sieć ta nie była jeszcze dostępna w Polsce, ale kontrolowała większość udziałów Ery. Stąd polska nazwa pierwszego smartfona: Era G1. Telefon posiadał wysuwaną klawiaturę Qwerty, ale był wyposażony także w ekran dotykowy. Funkcja ta nie była jednak dostępna w dniu premiery, a dopiero po aktualizacji Androida do wersji 1.4 Cupcake.

Następnie wszystko potoczyło się już bardzo szybko. W Polsce pojawiły się pierwsze smartfony LG oraz Samsung, które cieszyły się ogromną popularnością na początku drugiej dekady XXI wieku. Nieodzownym elementem wyposażenia było etui do smartfonów. Ówczesne urządzenia były bardzo delikatne, a przy astronomicznych cenach nikt nie ryzykował uszkodzenia swojego telefonu. Do dziś obserwujemy nieprzerwany proces ulepszania telefonów. Nowoczesne smartfony posiadają specyfikację techniczną, jaką jeszcze kilkanaście lat temu nie mogły się pochwalić najlepsze komputery.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 281 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-19
Szybka i profesjonalna obsługa klienta.
2023-11-26
Super wszystko w porządku
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel