Dlaczego skórzane etui na telefon? Jakie wybrać?
Skóra to bardzo popularny materiał. Stosuje się go zarówno w przemyśle odzieżowym, jak i galanteryjnym, powstają z niej także akcesoria oraz dodatki, jak np. oprawy do kalendarzy czy etui na telefony, dokumenty, wizytowniki. Jest ona lekka, wytrzymała i estetyczna, jednak aby prezentowała się najlepiej, wymaga pielęgnacji, a od czasu do czasu również konserwacji. W jaki sposób można więc prawidłowo o nią dbać?
Skórzane, oryginalne etui – inwestycja warta uwagi
Nie trzeba nikomu wyjaśniać, że często cena jest wyznacznikiem jakości. Posłużmy się przykładem słuchawek. Czy ktokolwiek spodziewa się, że tanie, kosztujące kilkanaście złotych słuchawki nabyte w kiosku dadzą taką samą jakość dźwięku, jak markowe za 200 złotych? Oczywiście, że nie. Dlaczego zatem ktoś ma oczekiwać, że tani pokrowiec chińskiej produkcji da mu taką samą ochronę, jak solidny produkt renomowanej firmy? Nawet największy optymista zobaczy w praktyce, że to jednak nie to samo. Nie warto więc kupować „byle taniej”, ponieważ takie etui szybko zostanie zużyte, więc co jakiś czas trzeba będzie je wymienić na nowe. Z biegiem czasu łączne koszty mogą okazać się większe, niż miałoby to miejsce w przypadku jednego, porządnego zakupu.
Jak rozpoznać solidne etui skórzane?
Skoro już wiemy, że nie warto tracić pieniędzy na tanie etui, pojawia się pytanie – jeśli droższe, to jakie? Czy wszystkie mają taką sama jakość i właściwości? Otóż – nie. Istnieje wiele rodzajów skór, warto więc zapoznać się z nimi choćby pobieżnie, aby wiedzieć, czym będzie w praktyce różnić się na przykład etui ze skór nubukowych od etui ze skór welurowych.
- Skór nubukowych używa się w wielu zastosowaniach – do produkcji butów, torebek, odzieży i oczywiście etui do telefonów. Jest to materiał wyglądający elegancko, cechujący się miłą w dotyku fakturą oraz zachowujący kolor. Wymaga jednak poświęcenia kilkunastu minut miesięcznie na konserwację – wykonuje się ją za pomocą miękkiej szczotki. Wszelkie zabrudzenia łatwo usunąć przy użyciu gumki obuwniczej, co nie niszczy powierzchni skóry.
- Nie ma chyba człowieka, który nie spotkał choćby raz w życiu skór lakierowanych – są one powszechnie stosowane w produkcji galanterii damskiej i męskiej oraz przemyśle odzieżowym. Ich cecha charakterystyczna to gładka, połyskująca powierzchnia. Efekt taki zawdzięczany jest specjalnie przystosowanym do tego celu lakierom, którymi pokrywa się górną warstwę skóry. W trakcie eksploatacji wymaga ona pewnych zabiegów konserwacyjnych, jednak odpowiednio utrzymana wygląda niezwykle elegancko.
- W przypadku skór licowych, czyli skór gładkich, ich powierzchnia jest pokrywana za pomocą wosku lub substancji konserwujących – dzięki czemu staje się niezwykle odporna na wilgoć i zabrudzenia. Nazwa ta obejmuje wszystkie skóry, których najbardziej zewnętrzna warstwa skóry właściwiej – czyli strona licowa – wyprawiona jest na zewnątrz. Na licówki doskonale nadaje się skóra cielęca i jagnięcia, rzadziej spotykana jest kozia.
- W ofercie sklepów sprzedających etui na telefony można znaleźć także propozycje wykonane ze skór welurowych. W rzeczywistości jest to odmiana zamszu o gęstych, grubych włóknach. Zalicza się do skór szorstkich, ma jednak przyjemną w dotyku fakturę i prezentuje się niezwykle elegancko.
Dwa w jednym, czyli etui z różnych skór
Ale dlaczego ograniczać się tylko do jednej skóry? Etui może być wykonane z dwóch różnych rodzajów – takie na przykład ma w swojej ofercie sklep online Light Mobile. Dobrym przykładem jest etui Google Pixel 2 XL w eleganckim, czarnym kolorze. Jest to tzw. „book case”, co oznacza, że po zamknięciu wygląda niczym książka. Rolę materiału wierzchniego pełni skóra nubukowa, natomiast od wewnątrz etui jest wyłożone za pomocą skór licowych. Dzięki matowemu wykończeniu etui prezentuje się niezwykle estetycznie, jest także niezwykle praktyczne – wewnątrz znajdują się trzy specjalne kieszonki na karty kredytowe i wizytówki, a także jedna duża przegroda na dokumenty. Dzięki specjalnym wycięciom na przyciski funkcyjne i porty, możliwe jest użytkowanie urządzenia bez żadnych problemów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby telefonem w skórzanym etui wykonywać zdjęcia czy też podłączać go do zasilania.
Jak wybrać najlepsze etui dla siebie?
Aby znaleźć najlepsze etui na telefon dla siebie, należy zrobić dwie proste rzeczy. Po pierwsze – zadecydować, jaką mą mieć kolorystykę. Szeroki wybór obejmuje duży wachlarz kolorów – od czarnego po czerwone i złote. Nie powinno być zatem problemu ze znalezieniem swojej ulubionej barwy. Po drugie – należy znaleźć etui przygotowane pod posiadany model. Nie istnieją bowiem etui uniwersalne, pasujące do każdego urządzenia. Choć wiele smartfonów ma podobne wymiary, różnią się takimi elementami, jak miejsce ulokowania aparatów, długość przycisku zasilania itp.
Producenci etui doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego też oferują skórzane etui przystosowane do konkretnych modeli, np. XperiaXA1, Samsung A6 (wersja z 2018 roku), Huawei Mate 9 Lite czy Apple iPhone 7.
Cena może być miły zaskoczeniem!
Co istotne, solidne etui na telefon nie jest dużym wydatkiem! Dobre etui skórzane można nabyć w cenie już poniżej 100 złotych. Nie tylko zwiększa się w ten sposób estetykę, ale również chroni urządzenie przed uszkodzeniami, których naprawa – o ile byłaby możliwa – kosztowałaby czasem znacznie więcej, niż wynosi wartość samego telefonu.