Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Technologia 5G – wady i zalety

2020-09-28
Technologia 5G – wady i zalety

W maju 2020 roku uruchomiono pierwszą w Polsce sieć w 5G. Jest to najnowszy standard sieci komórkowej, który w najbliższych latach ma zastąpić 4G/LTE. W sieci natrafimy na liczne dyskusje związane z ewentualną szkodliwością sieci 5G. Pojawiły się nawet akty wandalizmu wymierzone w maszty telefonii komórkowej. Sprawdźmy, czym tak naprawdę jest technologia 5G, jakie możliwości może nam zaoferować, a także, jakie są jej największe wady i zalety.

Sieć 5G zaoferuje nam szybkość i niezawodność

Możliwości sieci 5G mają znacząco przewyższać standardy LTE. Prędkość transferu danych w przypadku sieci 5G wynosi do 20Gb/s w przypadku pobierania oraz do 10Gb/s w przypadku wysyłania. Co więcej, najnowszy standard ma do minimum ograniczyć problemy z opóźnieniem. Nowa technologia jest również bardziej odporna na obciążenia. Sieć 5G obsłuży nawet milion urządzeń w promieniu jednego kilometra kwadratowego! To wstęp do nowoczesnych rozwiązań, takich jak Internet Rzeczy czy Inteligentny Dom. Zdaniem specjalistów, kolejną zaletą technologii 5G będzie większa niezawodność.

Technologia 5G zalety

Kto będzie mógł korzystać z sieci 5G?

Podobnie jak w przypadku ogólnodostępnej sieci 4G/LTE, sieć 5G będzie dostępna dla wszystkich osób posiadających urządzenia obsługujące nowy standard. Niezbędny będzie również abonament u operatora sieci komórkowej oferującego standardy 5G. Na ten moment, jedynym operatorem z siecią 5G w kilku miastach Polski jest Plus. Sytuacja jest dynamiczna, a co za tym idzie, na przestrzeni kolejnych kilku lat, standard powinien stać się ogólnodostępny. Czy potrzebne będzie specjalne etui na telefon? Absolutnie nie. Wystarczy nowoczesny smartfon przystosowany do tej technologii.

Technologia 5G otwiera drzwi do nowoczesnych technologii

Bardzo popularnym konceptem jest Internet Rzeczy. Tysiące różnorodnych urządzeń połączonych i współpracujących ze sobą. Przykładem wykorzystania tego konceptu jest Inteligentny Dom, a także Inteligentne Miasto. Technologia 5G odporna na duże przeciążenia umożliwi wprowadzenie tej koncepcji w życie. Sieć znajdzie zastosowanie także w motoryzacji oraz rozrywce, oferując nam znacznie większe możliwości i udogodnienia, które uczynią nasze życie bardziej komfortowym.

Specjaliści przewidują również, że sieć 5G zastąpi technologię WiFi. Dzięki temu, będziemy mogli korzystać z Internetu w naszym domu bez dodatkowych urządzeń. Niewątpliwie jest to duże wyzwanie technologiczne, a zatem, całkowite zastąpienie WiFi to raczej pieść przyszłości. Niewątpliwie zmienią się również etui do smartfonów, przystosowane do lepszego wyłapywania fal w standardzie 5G.

Technologia 5G wykres

Czy technologia 5G jest szkodliwa?

W Internecie możemy znaleźć wiele artykułów przekonujących o szkodliwości technologii 5G. Sieć wykorzystuje podobne fale, co w przypadku kuchenki mikrofalowej, jednak są one wielokrotnie słabsze i niezagrażające naszemu zdrowiu. Pojawiają się także obawy o nieuprawnione łączenie urządzeń, co może umożliwić liczne przestępstwa. Przed taką sytuacją już teraz ochroni nas jednak dobry futerał na telefon RFID. W związku z tym, nie mamy się czego obawiać. Dobre etui do telefonu zabezpieczy urządzenie przed dostępem osób niepożądanych.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 281 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Wszystko w jak najlepszym porządku.obsluga telefoniczna bardzo dobra.
2023-11-26
Super wszystko w porządku
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel