Różnice między skórą nubukową, a skórą licową lub lakierowaną

2022-12-12
Różnice między skórą nubukową, a skórą licową lub lakierowaną

Skóra naturalna to materiał najwyższej jakości. Stylowo się prezentuje, jest też wytrzymały, więc sięgając po wyroby ze skóry naturalnej, można być pewnym, że będą nam dobrze służyły przez długie lata. Jednak warto wiedzieć, że skóra naturalna dostępna jest w wielu różnych rodzajach i każda z nich ma różne cechy charakterystyczne, a także wykazują inne właściwości.

Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami skór naturalnych? Poniżej prezentujemy przegląd skór naturalnych, który pozwoli Ci poznać ich cechy charakterystyczne oraz różnice pomiędzy nimi.

Skóra licowa

Skóra licowa nazywana również skórą gładką, to jeden z najpopularniejszych rodzajów skór zwierzęcych. Wykorzystywana jest powszechnie w produkcji butów, ubrań oraz galanterii. Jest to skóra właściwa, która poddawana jest licowaniu w celu podniesienia walorów estetycznych powierzchni. Licowanie polega na obróbce mechanicznej i pokryciu skóry odpowiednimi woskami, aby uzyskać pożądaną strukturę oraz właściwości.

Wosk sprawia, że wyroby skórzane nabierają połysku, ale również stają się odporne na wilgoć i zabrudzenia. Skóra naturalna licowa to najczęściej skóra pochodzenia bydlęcego, ale dostępne są również skóry jagnięce, czy skóry cielęce, które są bardzo miękkie i przyjemne w dotyku, ale niestety nie są tak wytrzymałe, jak skóra bydlęca.

Skóra nubukowa

Skóra nubukowa zaliczana jest do skór szorstkich i jest uznawana za najszlachetniejszy rodzaj skóry, który powstaje w wyniku obróbki zewnętrznej warstwy skóry. Czym charakteryzuje się skóra nubukowa? Przede wszystkim nubuk jest miękki i ma specyficzną strukturę, która w dotyku przypomina aksamitny meszek (krótkie włosie). Jeśli przeciągniemy po tego typu skórze palcem, to pozostanie na niej jasna lub ciemna smuga i wynika to ze zmiany kierunku ułożenia włosia.

Skóra nubukowa wygląda ekskluzywnie, jest miła w dotyku, ale jest to materiał bardziej podatny na zabrudzenia, uszkodzenia oraz wilgoć. Dlatego, jeśli chcemy, aby wyroby ze skóry nubukowej dobrze nam służyły, potrzebne jest częste czyszczenie oraz odpowiednia impregnacja.

Skóra lakierowana

Skóra lakierowa swoją nazwę zawdzięcza temu, że została pokryta warstwą lakieru. Poznać je można po niezwykłym połysku, a ostateczny efekt zależy od tego, ile lakieru zostanie wykorzystane. Spotkać można produkty o delikatnym pokryciu lakierem, ale znajdą się również takie, które są bardzo mocne lakierowane i wtedy swoim wyglądem mogą przypominać tworzywa sztuczne. Jednak skóra licowa różnice ma bardzo wyraźne i wystarczy przyjrzeć jej się bliżej, by dojść do wniosku, że to wyrób skórzany.

Warto pamiętać, że skóry naturalne posiadają charakterystyczny zapach, a także inne cechy, po których szybko stwierdzimy, czy to produkt skórzany naturalny, czy syntetyczny. Skóra lakierowana wygląda efektownie, dzięki czemu świetnie sprawdza się w wyrobach obuwniczych, czy galanterii na specjalne okazje. Mimo tego jest to bardzo wymagający materiał, który bez odpowiedniej pielęgnacji może z czasem zacząć pękać.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 278 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-25
Etui zgodne z opisem. Świetnie się prezentuje,wykonane z wysokiej jakości skóry.
2024-02-16
Wszystko OK.Polecam
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel