Obowiązkowe maseczki

2020-09-09

Niewątpliwie obowiązek noszenia maseczek to temat, który już od kilku miesięcy budzi wiele kontrowersji. W marcu Ministerstwo Zdrowia podawało, że maseczki nie są dla zdrowych, lecz dla chorych. Obecnie wszystko się zmieniło i obowiązek noszenia maseczek został nałożony na wszystkich. Skąd ta zmiana zdania? Dlaczego wprowadzono obowiązek noszenia maseczek? Wyjaśniamy.

 

Choć jeszcze kilka tygodni temu maseczki trzeba było nosić wyłącznie w miejscach zatłoczonych, to od czasu, gdy sytuacja epidemiologiczna w Polsce zaczęła się pogarszać, znów wrócił do nas obowiązek zasłaniania ust i nosa, a więc mini przyłbica skórzana, czy różnego typu maseczki stały się naszym obowiązkowym wyposażeniem. Przypomnijmy, że w marcu Ministerstwo Zdrowia głosiło, że osoby zdrowe nie muszą nosić maseczek. Po czym w kwietni zmieniło zdanie i po raz pierwszy noszenie maseczek stało się obowiązkowe i po raz drugi zostają wprowadzone takie same nakazy.

 

Skąd tak odmienna decyzja? Bazując na wypowiedzi rzecznika prasowego Ministerstwa Zdrowia, można dojść do wniosku, że działania państwa są dostosowywane do odmiennej sytuacji epidemiologicznej. W marcu, gdy maseczka nie była rekomendowana, nie było tak źle, jak jest teraz. Obecnie liczba chorych szybuje w górę i niestety na ulicach mogą pojawiać się osoby, które są zakażone, ale w związku z brakiem objawów lub bardzo skąpymi objawami są niezdiagnozowane.

 

Co więcej, rzecznik Ministerstwa Zdrowia przypomniał również, że maseczka zabezpiecza innych przed zakażenie od nas, a nie nas przed zakażeniem od kogoś. Tego samego zdania są naukowy, którzy wskazani, że maseczka wielorazowa stanowi swoistą ochronę przed przenoszeniem wirusa przez osoby bezobjawowe oraz przedobjawowe.

 

Tym samym przy obecnym stanie chorych, gdzie każdego dnia bijemy nowe rekordy, maseczki są podstawą. Nie ma sensu również przytaczać wypowiedzi z marca, kiedy pandemia się dopiero rozpoczynała. Warto również w tym miejscu wspomnieć, że wówczas nikt nie wiedział, z czym dokładnie walczył. Teraz o swoim wrogu wiemy już więcej i okazuje się, że noszenie maseczek może okazać się bardzo przydatne.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 278 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-20
Wszystko sprawnie i szybko
2023-09-11
ok
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel