Jak zdezynfekować maseczki oraz przyłbice ochronne?

2020-09-11

Nakaz zasłaniania ust oraz nosa w miejscach publicznych sprawia, że staramy się odpowiednio dbać o przyłbice ochronne oraz maseczki wielorazowego użytku. Pojawiają się jednak pytania o to, czy popularne formy odkażania nie obniżają skuteczności maseczki. Postanowiliśmy sprawdzić, w jaki sposób można zdezynfekować maseczki oraz przyłbice, a także, czy jest to bezpieczne w aspekcie dalszej ochrony przed zakażeniem koronawirusem.

Bogaty wybór produktów ochronnych do zakrywania ust i nosa

O ile w pierwszym okresie pandemii mieliśmy poważne problemy z dostępnością do maseczek oraz przyłbic ochronnych, o tyle dzisiaj, polska szwalnia maseczek wielorazowych staje na wysokości zadania. Dostępność środków ochronnych jest bardzo duża, dzięki czemu, każdy może się chronić przed zakażeniem. Bardzo popularne są przede wszystkim maseczki ochronne wielorazowe, które można prać w pralce. Mamy także maseczki chirurgiczne, które można nagrzewać. Dużym zainteresowaniem cieszą się również przyłbice ochronne z tworzywa sztucznego.

Prawidłowa dezynfekcja wielorazowych maseczek ochronnych

W przypadku grubych maseczek materiałowych możemy spokojne uprać je w wysokiej temperaturze. Po dokładnym wyschnięciu, będą one gotowe do dalszego noszenia. Najskuteczniejsze są jednak maseczki ochronne wielorazowe z filtrem N95, których nie należy prać. W takiej sytuacji możemy jednak zastosować nagrzewanie w piekarniku do temperatury 75 stopni. Maseczki trzymamy w takiej temperaturze prze 15-20 minut. Podobnie postępujemy w przypadku maseczek chirurgicznych. Czy po takim zabiegu maseczki ochronne wielorazowe wciąż są skuteczne?

Czy dezynfekcja maseczki zmniejsza jej właściwości ochronne?

Aby sprawdzić wpływ dezynfekcji na skuteczność ochrony, przeprowadzono liczne badania. W przypadku maseczek materiałowych, pranie w wysokiej temperaturze jest w pełni skuteczne i bezpieczne. Takie maski są jednak mniej bezpieczne od profesjonalnych maseczek chirurgicznych oraz maseczek z filtrem N95, których nie można prać w wysokiej temperaturze.

Sprawdzono, czy ogrzewanie w piekarniku może obniżyć ich skuteczność. Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości, dezynfekcja wysoką temperaturą jest skuteczna, a zarazem, w żaden sposób nie obniża właściwości ochronnych. Maseczki ochronne wielorazowe poddane takiej dezynfekcji, wciąż zapewnią nam należytą ochronę przed koronawirusem.

Jak dezynfekować przyłbice ochronne?

Bardzo popularnym produktem, którym można zastąpić maseczki, są przyłbice ochronne. Zaletą tego produktu jest większa ochrona ze względu na zabudowaną strukturę osłony. Dodatkowo, przyłbice chronią nasze oczy oraz nie ograniczają swobody oddychania. Plusem jest niezwykle prosta dezynfekcja. Wystarczy bowiem po każdym użyciu dokładnie przetrzeć powierzchnie przyłbicy płynem do dezynfekcji lub spirytusem. W ten sposób pozbędziemy się wszystkich drobnoustrojów i zyskamy gwarancję ochrony na najwyższym poziomie.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 278 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-17
Profesjonalizm na każdym etapie zakupów
2024-01-13
Piekne etui, piękny odcień czerwieni, wytłoczka według własnych wyborów. Jestem zachwycona. Kontakt e - mailowy od początku zamówienia po realizację na najwyższym poziomie. Dostawa ekspresowa. To mój trzeci zakup i na pewno nie ostatni. Polecam.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel