Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Domowe sposoby na zaparowane okulary

2022-12-19
Domowe sposoby na zaparowane okulary

Zaparowane okulary to problem, który staje się bardzo dokuczliwy z racji obowiązku noszenia maseczek. Niestety, ale za każdym razem, kiedy okularnik wydycha powietrze, okulary parują, powodując utrudnienia w widzeniu, jak również ryzyko uszczerbku na zdrowiu. Jak poradzić sobie z zaparowanymi okularami? Jakie domowe sposoby wykorzystać, żeby w maseczce nie parowały okulary? Podpowiadamy!

 

Dlaczego okulary parują?

 

Zanim przejdziemy do omówienia domowych sposobów na radzenie sobie z zaparowanymi okularami, warto ustalić, dlaczego tak się dzieje. Dlaczego maseczka wielorazowa prowadzi do tego, że nasze szkła zachodzą mgłą i utrudniają nam widzenie? Przede wszystkim warto zacząć od tego, że nie tylko maseczka prowadzi do parowania okularów. Z takim problemem muszą mierzyć się okularnicy w okresie jesienno-zimowym, gdy mają do czynienia ze zmianą temperatury podczas wchodzenia z zimnego do ciepłego pomieszczenia.

 

Osoby, które od lat noszą okulary, zdążyły się do tego przyzwyczaić, ponieważ problem pojawiał się tylko od czasu do czasu. Jednak w chwili, gdy maseczka stała się obowiązkowo na każdym kroku, to do parowania okularów dochodzi przy każdym wdechu. Dlaczego tak się dzieje? Okulary korekcyjne parują, gdy ciepłe powietrze zetknie się z zimną powierzchnią soczewek okularowych.

 

Do tej pory miało to miejsce w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura otoczenia się zmieniała. Obecnie, gdy wydychane powietrze styka się z okularami przez noszoną maseczkę, również dochodzi do parowania.

 

Jak radzić sobie z parowaniem szkieł w okularach?

 

Co w takich przypadkach robić? Jak radzić sobie z parowaniem szkieł w okularach? Niektórzy pewnie wskażą, by zrezygnować z noszenia maseczek, ale doskonale wiemy, że takie praktyki są niedozwolone. Co więcej, brak maseczki w miejscu publicznym może ściągnąć na nas wiele nieprzyjemności, w tym również karę pieniężną. Dlatego, zamiast lekceważyć nakazy, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie poszukanie sposobu na to, by okulary przestały parować. Co dokładnie możemy zrobić? Istnieje kilka skutecznych sposobów. Poniżej prezentujemy najlepsze z nich!

 

Parowanie okularów możemy zahamować za pomocą mydła lub płyny do naczyń. Aby zapewnić sobie efekty, należy szkła okularów umyć wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Następnie należy otrząsnąć szkła i wytrzeć je delikatnie ręcznikiem papierowym. Zarówno mydło, jak i płyn do mycia naczyń stworzy na powierzchni soczewek okularowych tzw. powłokę hydrofobową, która ograniczy parowanie. Co ważne, parowanie nie ustąpi całkowicie, ale na pewno będzie o wiele mniejsze.

 

Na tym nie koniec propozycji, ponieważ parowanie okularów możemy ograniczyć z wykorzystaniem chusteczki higienicznej. Co więcej, ta metoda polecana jest przez lekarza, więc możemy być pewni, że pochodzi z najlepszego źródła. Na czym polega ten sposób? Chusteczkę higieniczną należy włożyć zawiniętą w górną część maski. Dzięki temu maska będzie ściślej przylegała do naszego nosa, a w efekcie mniej wydychanego powietrza znajdzie swoje ujście w górnej części maski. Tym samym okulary nie będą parowały.

 

A może przyłbica?

 

Jeśli żadne z powyższych metod nie okażą się przydatne, a okulary nadal będą nam parowały, to zawsze możemy rozważyć inne rozwiązania. Jakie dokładnie? Warto pamiętać, że maseczki to nie jedyne produkty, które gwarantują spełnienie wytycznych dotyczących zasłaniania ust i nosa, a przy tym dają ochronę przed zakażeniem.

 

Do naszej dyspozycji pozostaje również mini przyłbica skórzana, która nie utrudnia oddychania i nie powoduje parowania okularów. Jakby tego było mało, to mini przyłbica nie krępuje ruchów, a jej czyszczenie jest o wiele wygodniejsze, niż pranie maseczek. Mini przyłbice wykonane zostały z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu możemy być pewne, że będą nam też dobrze służyły przez długi.

 

Dlatego takie rozwiązanie może okazać się dobrą propozycją dla wielu osób, w tym szczególnie dla okularników, którzy mają dość zaparowanych okularów i poszukują alternatywnych propozycji dla maseczek.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 281 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-04
Wszystko w porządku super etui polecam
2023-11-26
Super wszystko w porządku
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel