Czym jest koronawirus ja jakie są jego objawy?

2020-07-11

Wiele osób ignoruje zagrożenie ze strony koronawirusa, sądząc, że jest on niegroźny. W przestrzeni publicznej należy stosować przyłbice ochronne lub maseczki, ale wiele osób nie stosuje się do tej zasady. W związku z tym, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie jest koronawirus, jakie są jego objawy, a także jak przebiega choroba COVID-19 wywołana koronawirusem.

Najważniejsze informacje o wirusie SARS-CoV-2

Choroba po raz pierwszy została sklasyfikowana w chińskiej prowincji Wuhan. Cały świat z niepokojem obserwował, jak wirus stopniowo dociera do kolejnych zakątków świata. Wirus, z którym zmaga się obecnie cały świat, jest gachowo określany jako SARS-CoV-2. Ze względu na kształt wirusa, funkcjonuje potoczna nazwa, czyli koronawirus. SARS-CoV-2 przenosi się, podobnie jak grypa, drogą kropelkową, np. poprzez kasłanie lub kichanie. Wirus atakuje drogi oddechowe i może wywołać chorobę COVID-19, która jest szczególnie groźna dla osób starszych.

Jakie są objawy koronawirusa?

Co szczególnie niebezpieczne, objawy koronawirusa są łudząco podobne do grypy i przeziębienia. Najczęściej występujące objawy to kaszel oraz gorączka. Chory odczuwa także bóle mięśniowe, osłabienie, bóle głowy i gardła, a także brak apetytu. Może pojawić się biegunka i wymioty. Młodzi ludzie często przechodzą koronawirusa bezobjawowo. Najbardziej narażone są osoby starsze, a szczególnie te z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych. Takie osoby powinny stosować przyłbice ochronne, które w odróżnieniu od maseczek, mniej ograniczają swobodę oddychania.

W jaki sposób przebiega choroba COVID-19?

Objawy zakażenia koronawirusem mogą wystąpić w ciągu 2-14 dni od momentu zaatakowania organizmu przez SARS-CoV-2. Większość ludzi przechodzi koronawirusa bezobjawowo lub w sposób lekki, zbliżony do przeziębienia. Takie osoby mogą być nieświadome choroby, a mimo to, są jej nosicielem. Dlatego też, warto stosować maseczki ochronne wielorazowe lub przyłbice.

Osoby starsze oraz osoby z chorobami dróg oddechowych są najbardziej narażone na ostry przebieg choroby, w której pojawia się zapalenie płuc. W skrajnych przypadkach dochodzi do niewydolności płuc. Stan ten wymaga hospitalizacji i podłączenia chorego do respiratora. Jeśli dojdzie do niewydolności wielonarządowej, zachodzi wysokie ryzyko śmierci. W zależności od odporności oraz siły organizmu, objawy koronawirusa mijają zwykle w ciągu 7-14 dni.

Jak uchronić się przed zakażeniem koronawirusem?

Aby uchronić się przed koronawirusem, należy w miejscach publicznych zasłaniać usta oraz nos. Do tego celu służą nam maseczki ochronne wielorazowe, a także przyłbice ochronne, które zabezpieczają także nasze oczy. Na początku pandemii, dostęp do tego typu środków był mocno ograniczony, ze względu na powszechną panikę. Obecnie, polski producent maseczek i przyłbic dostarcza dostatecznie dużo egzemplarzy, aby zagwarantować nieograniczony dostęp. Należy także często odkażać ręce płynami dezynfekującymi oraz unikać dotykania twarzy dłońmi w przestrzeni publicznej.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 277 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-16
Wszystko OK.Polecam
2023-12-20
Wszystko sprawnie i szybko
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel